Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva renovering av rörledningar ävensom därmed förenlig rörelse samt äga och förvalta fast och lös egendom.
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 445 120 | 436 022 | 425 709 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 17 750 | 5 408 | 13 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 744 | 3 564 | 12 433 |
| Årets resultat (tkr) | 455 | -487 | -1 119 |
| Summa tillgångar (tkr) | 206 895 | 224 909 | 200 582 |
| Antal anställda | 118 | 119 | 120 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 445 120 | 436 022 | 425 709 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 17 750 | 5 408 | 13 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 744 | 3 564 | 12 433 |
| Årets resultat (tkr) | 455 | -487 | -1 119 |
| TILLGÅNGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 62 428 | 73 802 | 80 466 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 144 467 | 151 108 | 120 116 |
| Tillgångar (tkr) | 206 895 | 224 909 | 200 582 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 29 906 | 29 452 | 29 939 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 41 000 | 45 000 | 41 000 |
| Avsättningar (tkr) | 565 | 580 | 559 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 135 423 | 149 878 | 129 085 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 206 895 | 224 909 | 200 582 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 604 | 1 541 | 1 459 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 84 423 | 79 613 | 75 482 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 40 494 | 38 202 | 37 650 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 118 | 119 | 120 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 772 | 3 664 | 3 548 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 072 | 1 003 | 955 |
| Vinstmarginal | 4.0% | 1.2% | 3.2% |
| Soliditet | 28.7% | 27.5% | 29.6% |
| Kassalikviditet | 99.3% | 94.7% | 86.0% |
Aarsleff Pipe Technologies AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Per Aarsleff Holding A/S och koncernmoderbolag är Per Aarsleff A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-09.
Bolaget skall bedriva renovering av rörledningar ävensom därmed förenlig rörelse samt äga och förvalta fast och lös egendom.